data-srcset

Xiaomi Mi Scooter M365 z EU skladu dostáva cenu ako nikdy pred tým

Xiaomi Mi Scooter M365

Európska verzia, čierna farba, z poľského skladu do 5 dní

412

316,75

Doprava z poľského skladu do 5 dní za 9,09

Xiaomi Mi Scooter M365

čierna alebo biele farba

412

307,10

European Railway Direct Mail

miscooter1

*pre výslednú cenu použi tento kupón

Objednať

Ak ťa už nebaví každé ráno na ceste do práce alebo školy čakať v zápche možes skúsiť alternatívny druh dopravy ako napríklad elektrickú kolobežku. Legendárna elektrická kolobežka Xiaomi M365 je na trhu už viac ako 2 roky a stále patrí medzi najpopulárnejšie.

Rozmery a hmotnosť vás potešia

Na čo najlepšiu obratnosť a pohyblivosť v podmienkach, ktoré každodenný život prináša, prihliadali inžinieri zo Xiaomi už pri tvorení samotného dizajnu. Okrem úzkeho profilu, o ktorom svedčia aj rozmery 108 x 114 x 43cm, pomáha k stabilite pri pohybe aj veľmi nízko umiestnené ťažisko. Väčšinu celkovej hmotnosti kolobežky totiž tvoria batérie, ktoré sa nachádzajú pod nášľapnou plošinou. Kolobežka sa vďaka tomu ani pri intenzívnej zmene rýchlosti nemá tendenciu nekontrolovateľne naklápať alebo prevrhnúť. 

Zloženie elektricej kolobežky Xiaomi M365

Ak často cestuješ a rozhodneš sa, že si kolobežku zoberieš so sebou, na tyči vedúcej ku riadidlám je umiestnený ohybný kĺb, vďaka ktorému ju môžeš jednoducho a rýchlo zložiť. V takom prípade sa rozmery zmenšia na hodnotu 108 x 50 x 43cm. Ak ťa zaujímajú aj ďalšie parametre, hmotnosť kolobežky je 12,5kg a svetlá výška sa zastavila na 8cm. Maximálnu nosnosť výrobca stanovil na 100kg, avšak zo skúseností majiteľov vyplýva, že sa najpohodlnejšie využíva jazdcom s hmotnosťou do 85 kíl. Predné aj zadné koleso s priemerom 22cm sú nafukovacie, vďaka čomu dokáže kolobežka lepšie tlmiť nárazy a nerovnosti na chodníkoch.

Maximálna rýchlosť a dojazd

Vzhľadom na hektický životný štýl je u moderného dopravného prostriedku dôležitá aj rýchlosť. Zatiaľ čo v technických špecifikáciách nájdeme maximálnu rýchlosť až 25km/h, väčšina majiteľov sa bude na kolobežke pohybovať okolo hranice 15-20km/h, pretože ide o ideálny kompromis medzi svižnosťou, dobrou ovládateľnosťou a pomalším vybíjaním batérie. Súčasťou je aj systém rekuperácie energie, ktorý možno poznáš z elektrických áut od Tesly. Ak na kolobežke ideš dole kopcom a funkcia je aktívna, nemusíš používať brzdu – časť energie je totiž využívaná na dobíjanie batérie, čím je kolobežka spomaľovaná. Prudké stúpania na druhej strane vybíjajú batériu omnoho rýchlejšie a na týchto úsekoch nemôžeš od kolobežky očakávať maximálnu rýchlosť.  

Jazda na elektrickej kolobežke Xiaomi M365

Výsledný dojazd tak výrazne závisí od schopnosti jazdca efektívne narábať s energiou a zároveň aj od trasy, ktorú s ňou absolvuje. Ak napríklad potrebuješ každý deň chodiť tou istou trasou do práce a naspäť a časť cesty je strmá, minutú energiu pri stúpaní môžeš čiastočne dohnať rekuperáciou cestou naspäť. 

Na trhu sú aktuálne dostupné dve verzie, obe s výkonom 250W, avšak líšia sa kapacitou akumulátora. Lacnejšiu nájdete pod označením Youth a má udávaný dojazd 20km, zatiaľ čo štandardný model bez prívlastku vydrží až 30km trasy. 

Ovládanie a konektivita

Na to, aby si vedel Mi Scooter 2 ovládať, nepotrebuješ študovať žiadne zložité návody. Na pravej strane riadidiel nájdeš nástroj na ovládanie rýchlosti, na ľavej nechýba páčka brzdy vedúca k zadnej kotúčovej brzde a zvonček. Panel uprostred je miestom pre tlačidlo a štyri indikačné diódy. Podržaním tohot tlačidla sa diódy rozsvietia, čo značí nabitie batérie – každá predstavuje 25% kapacity. Jedno stlačenie v okamihu keď je už kolobežka zapnutá, rozsvieti zabudované svetlo vpredu aj vzadu, aby sa zlepšila tvoja viditeľnosť v noci. Ak už ti dochádza batéria, môžeš tlačidlo stlačiť dvakrát, čím sa aktivuje ekonomický režim. Ten výrazne spomalí kolobežku, ale šetrí batériu – o tom, že je zapnutý, ťa informuje aj malá zelená indikačná dióda.  

Po pripojení k smartphonu cez Bluetooth môžeš využiť aj funkcie aplikácie Mi Home App alebo aj Segway Ninebot, ktorá kolobežku automaticky rozpozná. V prostredí aplikácie máš lepší prehľad o dojazde, môžeš si nastaviť rekuperáciu energie, tempomat alebo zapnúť, aby zadné svetlo svietilo nepretržite. Zaujímavá je aj možnosť digitálneho uzamknutia. Ak sa ju rozhodneš aktivovať, kolobežka začne v kolesách vytvárať pri tlačení odpor a hlasno pípať, čo znepríjemní prácu zlodejom – samozrejme, len ak si nablízku.

Xiaomi Mi Scooter 2 je skvelým príkladom toho, ako dobre môže spolupracovať spojenie modernej technológie s jednoduchým nápadom. Medzi spokojných majiteľov, ktorým denne uľahčuje život, už patria tisíce ľudí a vďaka dobrej dostupnosti tohto produktu ním môžeš byť aj ty.